Przejdź do treści

DODATKOWE ZASOBY

Hej!

Dzięki, że dołączyłeś do polskiej społeczności liczącej na YUPANIE. Znajdziesz tu dodatkowe zasoby.

Przygotowane przez nas pomoce można pobierać i powielać wyłącznie na użytek niekomercyjny. Natomiast nie można ich wykorzystywać do prowadzenia zajęć komercyjnych i udostępniać w sieci Internet!


Errata

Na karcie wyzwania A31, na stronie 26 wkradł się błąd. Bardzo przepraszamy. Niżej zamieszczamy prawidłowy obraz karty wyzwania A 31. Błąd skorygowano w zestawach gier wysyłanych po 12 marca 2023.


Wskazówki

Bawiąc się Yupaną z dziećmi sugerujemy trzymać się poniższych wskazówek. Mogą one pomóc i znacznie przyspieszyć naukę zasad gier, a w dalszej części samego rachowania.

  • Zwracamy uwagę, by podczas przesuwania zwierząt dzieci nie trzymały łokci na planszy. Może to sprawić, że będą sobie w ten sposób nieświadomnie przesuwać zwierzęta. W konsekwencji pojawią się błędy. Łokcie powynny być uniesione w powietrzu, nad planszą.
  • Rozpoczynając grę warto położyć trochę zwierząt z prawej i lewej strony planszy. Ułatwi to maniupulowanie nimi i pozwoli uniknąć krzyżowania rąk.
  • Podczas przemieszczania zwierząt zawsze pracują obie ręce jednocześnie! Ręka prawa przenosi i usuwa zwierzęta z planszy na prawą stronę. Ręka lewa na lewą stronę.
  • Podczas przemieszczania zwierząt dzieci (ale również dorośli) powinny wypowiadać daną zasadę (na głos lub w myślach), np. „mała miotła”, „dwa i trzy oddzielnie, to dwa i trzy razem” itp. Dzięki temu szybciej zapamiętają wszystkie ruchy.
  • Robienie porządków na planszy kończy się z chwilą, gdy nie da się już wykonać żadnego ruchu porządkującego zwierzęta.
  • W początkowym etapie gry zasady przemieszczania zwierząt mogą się mylić. Dziecko może też uważać, że zakończyło porządkowanie, podczas gdy są jeszcze do wykonania pewne ruchy – najczęściej sprzątające (S). Należy na to zwrócić uwagę. Z czasem dziecko intuicyjnie będzie potrafiło przeprowadzać porządkowanie zwierząt do końca.

Dodatkowe wyzwania

Rozwiązałeś już wszystkie łamigłówki z kart wyzwań A i B? A może okazały się dla Ciebie za łatwe? Nic nie szkodzi. Przygotowaliśmy trudniejsze wyzwania: 10 wyzwań extra do talii A i 10 do talii B. Chcesz się z nimi zmierzyć?


Działania matematyczne do talii A i B

Przerobiłeś już wszystkie łamigłówki z talii A i B i poznałeś matermatyczne zasady liczenia? Świetnie! Domyślasz się zatem, że rozwiązując łamigłówki z wyzwaniami tak naprawdę rachowałeś. Zamieszczamy tu pilk z działaniami matematycznymi odpowiadającymi ułożeniu zajęcy i lisów na pastwisku. Można je wykorzystać do pacy z dziećmi w domu lub szkole i zamiast pokazywać im karty wyzwania, to polecić dodawanie liczb z tego pliku.


Karty pracy

Jesteś nauczycielem albo rodzicem i chciałbyś wprowadzić dziecko w tematykę matematyki z Yupaną? Ok, pamiętaj jednak, że najpierw musi poznać i opanować zasady gier. Gdy już to zrobi, to można przejść do matematyki. Nigdy odwrotnie!

Prezentowane tutaj karty pracy mogą pomóc rodzicom i nauczycielom wprowadzić dzieci w temat rachunków z użyciem liczydła YUPANA. Są one dobrym punktem wyścia do zabawy rachunkami.